Divadelní hra "Terezínské zvony"

Divadelní hra Františka Tichého vypráví o životě chlapců z terezínského domova Nešarim v době druhé světové války. Příběh o tom, jak se kamarádství a odvaha utkaly s temným osudem. Děj vycházející z dobových reálií i příběhů popsaných v terezínských časopisech doplňuje několik zhudebněných básní napsaných dětmi v ghettu. Představení vzniklo v rámci uměleckých projektů Přírodní školy na jaře 2016 a během několika dalších repríz se dočkala nadšených ohlasů. Hrají a zpívají studenti Ný.

Terezínské zvony ve mne zanechaly hlubokou stopu. Do detailu propracované představení živě navozuje atmosféru terezínského ghetta. Představení v třebíčské židovské synagoze jsem sledoval po boku Pavla Frieda, člověka, který tyto hrůzné okamžiky v dějinách lidstva prožil jako dítě na vlastní kůži právě v Terezíně. Viděl jsem v jeho očích slzy, viděl jsem jej souhlasně přikyvovat hlavou a viděl jsem i hrdost, s jakou vítal, že mladá generace na temnou minulost nezapomíná. Viděl jsem i naději, že poklidné soužití lidí různého vyznání není v současném světě utopií. Tak silné to představení bylo.

Mgr. Pavel Pacal
náměstek hejtmana Kraje Vysočina
radní města Třebíče

V květnu 2017 jme odehráli 12. reprízu.

zdroj: Měsíčník Židovské obce v Praze

Ohlasy a další zdroje

Záznam představení bude přístupný v našem online archivu po odehrání všech repríz.