Záznam divadelní hry "Terezínské zvony"

Divadelní hra Františka Tichého vypráví o životě chlapců z terezínského domova Nešarim v době druhé světové války. Příběh o tom, jak se kamarádství a odvaha utkaly s temným osudem. Děj vycházející z dobových reálií i příběhů popsaných v terezínských časopisech doplňuje několik zhudebněných básní napsaných dětmi v ghettu. Představení vzniklo v rámci uměleckých projektů Přírodní školy na jaře 2016 a během 18. repríz se dočkala nadšených ohlasů. Hrají a zpívají studenti Ný.

U příležitosti mezinárodního dne památky obětí holocaustu 27. ledna 2019 zveřejňujeme záznam divadelního představení v unikátním prostoru terezínské půdy v místech, kde se v době ghetta odehrávala ilegální půdní představení. Prostor se pro veřejnost otevřel na jediný večer po více než 70 letech.

Terezínské zvony ve mne zanechaly hlubokou stopu. Do detailu propracované představení živě navozuje atmosféru terezínského ghetta. Představení v třebíčské židovské synagoze jsem sledoval po boku Pavla Frieda, člověka, který tyto hrůzné okamžiky v dějinách lidstva prožil jako dítě na vlastní kůži právě v Terezíně. Viděl jsem v jeho očích slzy, viděl jsem jej souhlasně přikyvovat hlavou a viděl jsem i hrdost, s jakou vítal, že mladá generace na temnou minulost nezapomíná. Viděl jsem i naději, že poklidné soužití lidí různého vyznání není v současném světě utopií. Tak silné to představení bylo.

Mgr. Pavel Pacal
náměstek hejtmana Kraje Vysočina
radní města Třebíče

V květnu 2017 jme odehráli 12. reprízu.

zdroj: Měsíčník Židovské obce v Praze

Ohlasy a další zdroje