Drobné sakrální stavby České Kanady

Lektoři

Vykouk Vojtěch

V rámci expediční práce v České Kanadě v létě 2010 vytvořili studenti databázi drobných sakrálních staveb v oblasti mezi Dačicemi a Novou Bystřicí. Jejich cílem bylo informovat především místní veřejnost o stavu mnohdy velmi cenných objektů pocházejících z barokní doby, které nezadržitelně chátrají. Mnohé kříže jsou již rozvalené a německé nápisy na většině z nich sotva čitelné. Díky pečlivé přípravě se studentům také podařilo objevit křížky v mapách dnes už nezanesené. V aplikaci Googlemaps si můžete prohlédnout nejen fotografie a popisy křížů či kapliček, ale také podrobné informace o stavbě – její rozměry, architektonický sloh, související stromy apod. Odkaz na mapu je k dispozici i na webových stránkách místních turistických sdružení a obcí.
Projekt vycházel ze zkušeností společenství www.collegium.cz na Broumovsku, které se o problematiku dlouhodobě zajímá.