Přijímání ke studiu

Vážení rodiče, zájemci a zájemkyně,

ve školním roce 2023/2024 na naší škole přijímací řízení do primy neprobíhá a neplánujeme ani dny otevřených dveří. Srdečně vás zveme na akce pro veřejnost, které během roku pořádáme, kdy se můžete s naší školou blíže seznámit.

Další přijímací řízení proběhne na jaře 2025 do primy osmiletého studia od školního roku 2025/2026 (třída Sigma). Pokud si přejete dostávat k tomuto přijímacímu řízení detailnější informace včetně pozvánek na dny otevřených dveří (první se budou konat v říjnu - listopadu 2024), doporučujeme se přihlásit k odběru informací ve formuláři níže.

• Rádi bychom všechny uchazeče*ky o studium a jejich rodiče a zákonné zástupce upozornili, že naše škola nově působí na Praze 5 - Velké Ohradě. Nové působiště zajistí škole stabilní a kvalitní zázemí.
  • Výše školného v novém školním roce 2023/2024 se pohybuje ve výši cca. 76 000 - 80 000 Kč za školní rok + náklady na výjezdy cca. 20 000 Kč ročně, což umoňuje nadále vytvářet stabilní a kvalitní zázemí pro fungování školy v dlouhodobějším horizontu. V dalších letech očekáváme další postupné zvyšování školného. Pro podporu studentů*ek s dobrými studijními výsledky, a kterým bychom rádi umožnili studium na naší škole, přestože jejich rodiny mají prokazatelné problémy platit školné v plné výši, rozvíjíme Fond na podporu studujích.

Další důležité informace o naší  škole

Uvažujete o tom, že dáte svého syna nebo dceru na Přírodní školu? Možná se vám mnohé z toho, co děláme, líbí, ale je potřeba vnímat a počítat i se spoustou náročných a problematických věcí.

• Dítě stráví kolem šesti týdnů školního roku mimo domov. Výjezdy jsou povinné a není možno se z nich uvolňovat.
  • Řada akcí je fyzicky náročná. Na prvním úvodním výjezdu společně všichni putujeme několik dní s batohem a plným vybavením na zádech kolem 20 kilometrů denně. Náročnost dalších výjezdů (zvláště, co se týče chůze) je obdobná.
  • Povinnou součástí výuky je plavání, ve kterém předepisujeme povinné procento aktivní docházky.
  • Přírodní škola není škola ve smyslu školy volné. I když mají studenti celou řadu možností, jak demokraticky ovlivnit chod školy a podílet se na přípravě a organizaci akcí, vyžadujeme kázeň, dobré a včasné plnění povinností a respekt k hodnotám školní komunity.
  • Studium je časově náročné a pro řadu studentů je obtížně zvládat dosavadní zájmové aktivity – ať již sportovní, umělecké nebo jiné. Často se pro ně nabídka aktivit ze školy stane tak atraktivní, že bude mít snahu dosavadní aktivity – často v rozporu s přáním rodičů – opustit.
  • Studium vyžaduje od dětí již od nižších ročníků samostatnost a zodpovědnost, ale také ochotu věnovat svoje síly a čas do realizace společných aktivit a projektů. Není školou pro sólaře nebo děti, které nejsou samostatně aktivní.
  • Učební nároky studia jsou stejné, jako na běžných osmiletých gymnáziích, chceme nejen, aby z dětí byli samostatní mladí lidé, kteří dokáží pracovat v týmu a zvládnou řešit nejrůznější problémy a výzvy v životě, ale i lidé, kteří mají dobré znalosti a dokážou je využívat. Musí být ale ochotní občas „zatnout zuby a makat“.
  • Ve škole a během školních aktivit platí přísná pravidla o používání mobilních telefonů, tabletů apod.

Před návštěvou školy můžete zhlédnout starší film o Přírodní škole (autorem je jeden z našich bývalých studentů), podrobně se systémem a historií Přírodní školy seznámit v knize Přírodní škola - cesta jako cílVýchova jako dobrodružství (vyšlo na podzim 2017) nebo zjistit více o škole z dostupných zdrojů nejen na našem webu. Hodnoty školy a misi si můžete přečíst zde.

V případě dotazů se prosím obracejte na email prijimacky@prirodniskola.cz.

• Pokud chcete sledovat aktuální dění a akce pořádané školou,
    doporučujeme přidat se k naší stránce na Facebooku či Instagramu.

Přijímací řízení v dalších letech

Jelikož primu osmiletého studia neotevíráme každý školní rok, uvádíme i další roky,