Zájemci o studium

Vážení zájemci o studium,

další přijímací řízení se uskuteční na jaře 2022 pro školní rok 2022/2023 (třída Pí).

Na základě rozhodnutí správní rady a vedení školy pro školní rok 2022/2023 budeme přijímat pouze studenty do sekundy osmiletého studia. Přijímací řízení do primy osmiletého studia pro tento školní rok mimořádně neproběhne. Důvodem je ustálení dynamiky školního kolektivu v kontextu nepravidelného otevírání nových ročníků.

To znamená, že se k přijímacím zkouškám do sekundy mohou hlásit žáci, kteří by je skládali ve školní roce, kdy ukončí 6. ročník ZŠ, resp. primu víceletého gymnázia.

Další přijímací řízení do primy osmiletého studia pak proběhne pro školní rok 2023/2024.

Kompletní informace k přijímacímu řízení na jaře 2022 pro školní rok 2022/23 zveřejníme na tomto místě nepozději během září 2021. Stejně tak budou vypsány termíny a forma dnů otevřených dveří. Kritéria přijímaícho řízení pak zveřejníme nejpozději během podzimu.

Bližší informace v tuto chvíli nemůžeme i vzhledem k aktuálním mimořádným opatřením poskytnout.

Pokud chcete sledovat aktuální dění a akce pořádané školou, doporučujeme přidat se k naší stránce na Facebooku. Školné pro nově nastupující studenty od školního roku 2019/2020 je 42 000 Kč za rok studia + platby za výjezdy (kolem 18 000 - 20 000 Kč za rok).

Další důležité informace o naší  škole

Před návštěvou školy můžete zhlédnout starší film o Přírodní škole (autorem je jeden z našich bývalých studentů), podrobně se systémem a historií Přírodní školy seznámit v knize Přírodní škola - cesta jako cíl a Výchova jako dobrodružství (vyšlo na podzim 2017) nebo zjistit více o škole z dostupných zdrojů nejen na našem webu. Hodnoty školy a misi si můžete přečíst zde.

Uvažujete o tom, že dáte svého syna nebo dceru na Přírodní školu? Možná se vám mnohé z toho, co děláme, líbí, ale je potřeba vnímat a počítat i se spoustou náročných a problematických věcí.

• Dítě stráví kolem šesti týdnů školního roku mimo domov. Výjezdy jsou povinné a není možno se z nich uvolňovat.
  • Řada akcí je fyzicky náročná. Na prvním úvodním výjezdu společně všichni putujeme několik dní s batohem a plným vybavením na zádech kolem 20 kilometrů denně. Náročnost dalších výjezdů (zvláště, co se týče chůze) je obdobná.
  • Povinnou součástí výuky je plavání, ve kterém předepisujeme povinné procento aktivní docházky.
  • Přírodní škola není škola ve smyslu školy volné. I když mají studenti celou řadu možností, jak demokraticky ovlivnit chod školy a podílet se na přípravě a organizaci akcí, vyžadujeme kázeň, dobré a včasné plnění povinností a respekt k hodnotám školní komunity.
  • Studium je časově náročné a pro řadu studentů je obtížně zvládat dosavadní zájmové aktivity – ať již sportovní, umělecké nebo jiné. Často se pro ně nabídka aktivit ze školy stane tak atraktivní, že bude mít snahu dosavadní aktivity – často v rozporu s přáním rodičů – opustit.
  • Studium vyžaduje od dětí již od nižších ročníků samostatnost a zodpovědnost, ale také ochotu věnovat svoje síly a čas do realizace společných aktivit a projektů. Není školou pro sólaře nebo děti, které nejsou samostatně aktivní.
  • Učební nároky studia jsou stejné, jako na běžných osmiletých gymnáziích, chceme nejen, aby z dětí byli samostatní mladí lidé, kteří dokáží pracovat v týmu a zvládnou řešit nejrůznější problémy a výzvy v životě, ale i lidé, kteří mají dobré znalosti a dokážou je využívat. Musí být ale ochotní občas „zatnout zuby a makat“.

V případě dotazů se můžete obracet na email bicak@prirodniskola.cz.

Přijímací řízení v dalších letech

Jelikož primu osmiletého studia neotevíráme každý školní rok, uvádíme i další roky,
kdy se uskuteční přijímací řízení (jde o předpoklad, termíny negarantujeme):

• na jaře 2022 pro školní rok 2022/2023 - Pí - přijímáme pouze do sekundy osmiletého studia
  • na jaře 2023 pro školní rok 2023/2024 - Ró - přijímáme do primy osmiletého studia
  • na jaře 2025 pro školní rok 2025/2026 - Sigma - přijímáme do primy osmiletého studia

Soubory