Záznam divadelního představení Terezínské zvony

U příležitosti mezinárodního dne památky obětí holocaustu 27. ledna 2019 zveřejňujeme záznam divadelního představení Terezínské zvony v unikátním prostoru terezínské půdy v místech, kde se v době ghetta odehrávala ilegální půdní představení. Prostor se pro veřejnost otevřel na jediný večer po více než 70 letech.

Divadelní hra Františka Tichého vypráví o životě chlapců z terezínského domova Nešarim v době druhé světové války. Příběh o tom, jak se kamarádství a odvaha utkaly s temným osudem. Děj vycházející z dobových reálií i příběhů popsaných v terezínských časopisech doplňuje několik zhudebněných básní napsaných dětmi v ghettu. Představení vzniklo v rámci uměleckých projektů Přírodní školy na jaře 2016 a během 18. repríz se dočkala nadšených ohlasů.

 

Terezínské zvony ve mne zanechaly hlubokou stopu. Do detailu propracované představení živě navozuje atmosféru terezínského ghetta. Představení v třebíčské židovské synagoze jsem sledoval po boku Pavla Frieda, člověka, který tyto hrůzné okamžiky v dějinách lidstva prožil jako dítě na vlastní kůži právě v Terezíně. Viděl jsem v jeho očích slzy, viděl jsem jej souhlasně přikyvovat hlavou a viděl jsem i hrdost, s jakou vítal, že mladá generace na temnou minulost nezapomíná. Viděl jsem i naději, že poklidné soužití lidí různého vyznání není v současném světě utopií. Tak silné to představení bylo.

Mgr. Pavel Pacal 
náměstek hejtmana Kraje Vysočina 
radní města Třebíče

 

Ohlasy a další zdroje