Už je to tady

Strašení druhou vlnou se v těchto dnech naplňuje na sto procent. Vlastně každý, kromě vlády to čekal, když viděl narůstající trend počtu nakažených během léta. Mnozí se dokonce už od prázdnin těšili, že si doma odpočinou, dodělají další „resty“ nebo vyjedou na oblíbené chaty a chalupy a tipovali, kdy to bude. Učitelé na některých školách při loučení rovnou přáli hezké Vánoce a počty lidí, kolem nás, kteří už nemoc prodělali nebo právě marodí, už vůbec nejsou tak zanedbatelné jako na jaře. Slovo lock down se zdá zdomácnělo (nemohl by někdo vymyslet něco hezkého českého?).

Ale přesto „nevstoupíš dvakrát do stejné řeky“. Nebo také nikdo z nás není stále tou stejnou řekou, do které události našeho života vstupují. Naše schopnost se proměnit a poučit je tou základní zbraní v nové době. Myslím, že, dokud si nepřipustíme, že všechno je a bude jinak a musíme se v tom naučit žít, budeme ve stresu nebo dokonce existenciální krizi. Vzpomeňme na naše prarodiče, druhá válka trvala skoro šest let a to, co během ní zažívali, se s dneškem nedá moc srovnat.
I dnes jsou oblasti na světě, kde nebezpečí smrtelné nákazy číhá každý den (horečka denge, malárie ad.), kde lidé mají hlad nebo se kolem nich válčí (vzpomeňme na naše aktivity na pomoc Sýrii a školu v Aleppu). Ale to pro vaše (naše) vrstevníky není důvodem, aby přestali žít, smát se, tvořit, milovat.

A tak si zachovejme dobrou mysl, nadhled a důvěru v dobré konce, aniž bychom se zároveň chovali lehkovážně. Udělejme každý den něco pro druhé, dopřávejme si dostatek pohybu na čerstvém vzduchu, nechme se zušlechťovat krásou. Pozorujme svoje pocity a myšlenky a nedovolme strachu, vzteku nebo jiné destruktivní emoci, aby nás ovládly.

Moc si přeji, abychom zůstali v kontaktu více, než na jaře, abychom o sobě věděli, podpírali se alespoň na dálku, byli jeden pro druhého darem. Za ty poslední měsíce a dny jsme si mnohem víc uvědomili, že my všichni, kteří patříme nebo jsme patřili k Přírodní škole, patříme k sobě, jako velká rodina. A to je možná tou nejlepší zprávou a darem těchto dní.

Tak hodně sil, moudrého nadhledu i radosti přeji vám všem, přátelé milí.

František