Uvědomit si, že máme volbu, je klíčem ke změně

Moc všechny zdravím a rád vám předávám třetí Lenčin příspěvek:

Hodně věcí se uvolňuje a vrací k normálu, ale spousta změn pořád trvá – včetně omezeného fungování naší školy.

Asi budete znát ten příměr se sklenicí, ve které je nalitá voda do poloviny: někdo ji vnímá jako napůl plnou a někdo jako napůl prázdnou. A je možné, že i ten samý člověk ji uvidí pokaždé jinak.

To, jak současnou situaci vnímáme, je zásadní pro naše fungování. Můžeme se cítit jako oběť a vidět hlavně to, co jsme ztratili. Nebo vnímáme různé příležitosti ke změně, k vnitřnímu růstu, a hledáme možnosti, jak vše zvládnout co nejlépe.

Není to totiž tak, že by věci samy o sobě byly dobré nebo špatné. To až naše posouzení jim dává tyhle charakteristiky. Náš úhel pohledu je zkrátka zásadní. Proto můžeme následující den nebo celý týden věnovat všímavosti k našim myšlenkám a reakcím na to, co nám zrovna přihodí. Pomůžou nám k tomu otázky jako třeba: „Jak věci kolem sebe vnímám/hodnotím? Co mě k tomu vlastně vedlo? Můžu/chci nějak změnit svůj úhel pohledu/svoji reakci?“

Zaměříme se tak více na to, co se v nás děje, a zároveň to pozorujeme trochu zpovzdálí. A můžeme si díky tomu častěji uvědomit, že máme volbu to změnit. A příště jinak hodnotit nebo zareagovat.

Držíme palce, ať se vám to daří a následující dny využijete ke změně k lepšímu J

A když budete chtít, napište nám, co se vám povedlo udělat jinak a z čeho jste měli radost.

 

Lenka a František