Terezínské reminiscence

V těchto dnech si připomínáme  75 let od konce 2. světové války. Pro nás v Přírodní škole jsou tyto události spojeny zvláště silně s Terezínem a celkově tématem šoa. Aniž bych chtěl tehdejší dobu zlehčovat, vidím některé lehké paralely se současným stavem.V posledních měsících, jakkoli většinou z pohodlí domova, jsme totiž mohli a můžeme alespoň „homeopaticky“ zažít něco z toho, co lidi trápilo v době protektorátu.

 

Osobní nebezpečí, před kterým není kam utéct. Nejistota a neustálé změny, zhroucení většiny plánů. Opatření, které omezují nejen náš pohyb, ale i možnosti dělat věci, které nás baví, setkávat se, „normálně“ žít.
V terezínském ghettu to pak bylo ještě markantnější. Zakázané a tedy tajné vyučování, kdy se mnozí mladí učili o to víc. Hledání nových forem a metod výuky, aktivnější zapojení kluků a holek. Nedostatek všeho, masové šíření nemocí – zápal plic byl tehdy také běžný, ale také žloutenka, záškrt, encefalitida. V těchto dnech na konci války pak tyfus.
Ale také neuvěřitelné vzedmutí kulturní činnosti a tvorby, ale i českého kutilství. Vzájemné pomoci (např. na Jedničce měli kluci program pomoci starým lidem) a solidarity. A hluboké zkušenosti, že život je tady a teď, že nemáme čekat na „ideální“ podmínky někdy v budoucnu, ale tvořivě využít příležitostí a výzev, které přináší situace současná. Protože blízkost smrti nás učí žít.

Generace těch mála, kteří hrůzy šoa přežili, byla neuvěřitelně dobře připravena na život v míru. Ani ne tak tím, co uměli, ale čím se v těch letech stali. Během krátké doby vystudovali, stali se z nich vynálezci (např. náš kamarád Špulka vyvinul první opticky zapisovatelné medium - CD), vědci, umělci... Těžký start života je nezlomil, ale dal jim naopak hloubku, sílu a vůli život naplnit.

Doufám, že i my té současné situace dokážeme využít k našemu růstu a odrazu k nové kvalitě vztahů, učení, tvořivosti, práce, žití... A i vděčnosti za to, že na rozdíl od našich přátel z tehdejších časů, je naše situace úplně jiná a nesrovnatelně nadějnější.

Přeji hezký den a přikládám video z natáčení klipu ke stránkám www.vedem-terezin.cz cca před 10 lety v Terezíně. Krásně ukazuje propojení tak rozdílných světů...

https://vimeo.com/16842090

František

 

p.s. nezapomeńte na dnešní společnou učitelsko - studentskou radu, Matyáš už posílal témata a pozvánku, díky...