Studenti PŠ podpořili protesty za přijetí syrských uprchlíků

Tisková zpráva studentské rady Gymnázia Přírodní škola

Ve čtvrtek 18. prosince se zástupci Gymnázia Přírodní škola zúčastnili demonstrace před Úřadem vlády ČR za přijetí syrských uprchlíků do naší země. Tímto se Studentská rada rozhodla podpořit Konzorcium nevládních organizací pracujících s migranty v žádosti o přijetí 15 nemocných syrských dětí včetně jejich příbuzných.

Na této demonstraci přečetli studenti otevřený dopis určený panu prezidentovi Miloši Zemanovi a předsedovi vlády Bohuslavu Sobotkovi, ve kterém vyjádřili svůj nesouhlas k nedávnému rozhodnutí naší vlády, která odmítla uprchlíky přijmout. Dopis byl odeslán ve středu 17. prosince 2014.

Studentská rada Gymnázia Přírodní škola by tímto chtěla apelovat na vládu, aby v otázce přijetí syrských uprchlíků znovu zvážila své rozhodnutí.

Studentská rada Gymnázia Přírodní škola 18.12. 2014

 

V Praze dne 17. 12. 2014

 

 

Vážený pane prezidente,

 

 

sledujeme aktuální situaci v Sýrii a reakce vlády na toto téma. Rádi bychom proto reagovali na stanovisko naší vlády, kterým zamítla přijmout zraněné a nemocné syrské uprchlíky do našeho státu.

Nepřijetí syrských uprchlíků, lidí v nouzi, považujeme za morálně nepřijatelné. Domníváme se, že je přirozené si navzájem pomáhat. Na světě jsme všichni lidé stejní, bez ohledu na barvu naší pleti. Podle našeho názoru nejsme civilizovaní, pokud nedokážeme pomoci druhému člověku. V historii našeho národa, v době nedávno minulé, můžeme najít příklady, kdy nám v těžkých časech ostatní země pomohly. Toto je příležitost, jak naopak můžeme my pomoci těm, kteří to potřebují.

Rádi bychom také v této souvislosti poukázali na příklad jiných zemí Evropské unie, které syrské uprchlíky do své země přijaly nebo v budoucnosti přijmou, např. Německo (přijme 20 tisíc uprchlíků), Rakousko (přijme 1 500 uprchlíků), Švédsko (přijme 1 200 uprchlíků). Tímto dopisem bychom Vás proto chtěli požádat, zda byste mohl členy vlády vyzvat, aby svůj postoj přehodnotili a syrským uprchlíkům podali pomocnou ruku.

 

Jsme lidé. Pomáhejme si!

 

Za Studentskou radu Gymnázia Přírodní škola, o.p.s.

Strossmayerovo náměstí 990/4170 00 Praha 7 - Holešovice

 

 

Timea Pažáková, Amos Didunik a Adam Lustig