Pozvánka do České Kanady

Dneska měla proběhnout, tuším již jedenáctá česko-rakouská společná pouť do zaniklé vesnice Romava na jihu Čech. Na nápad obnovit tam kapli přišel před téměř patnácti lety pan učitel Marek, s partou dzétánů a étánů jsme na místě, kde podle starých map kaple stávala, vybudovali otevřený prostor zastřešený jen dvěma prastarými lipami, s oltářem z kamenného prahu komunisty zbořeného statku.

Od těch časů se každé jaro kolem scházíme s rakouskými přáteli (mj. i těmi, kteří v dnes již zaniklých vesnicích jako děti žily), putujeme, zpíváme, modlíme se, jsme rádi, že jsme spolu. Naše škola se na její organizaci pravidelně podílí, ať jsou to lidé věřící nebo bez vyznání. Kromě návratu zapomenutých míst, vzpomínek a vztahů, je to i pouť usmíření a určitě tak není náhodou, že se koná ve výročních dnech konce 2. světové války.

Letos poprvé se akce neuskuteční, tak se alespoň můžete podívat na záznam jednoho ze starších ročníků. A zároveň se naladit na překrásnou krajinu, ve které jsme za pár týdnů měli být na expedici. Věřím, že i takto na dálku to bude mít svůj smysl.

https://www.youtube.com/watch?v=vPJFaNXB5sw&feature=emb_logo

A pokud vás záběry svojí svěží jarní atmosférou naladí, není nic jednoduššího, než vyrazit ven, ať jste kdekoli a zhluboka se nadýchnout.

Přeji vám krásný den.

František

 

p.s. včera jsem procházel trasu naší plánované středeční procházky nad Trojou a myslím, že se máme na co těšit. Takže kdo z vás = našich studentů už ví, že by ve středu dopoledne chtěl přijít, napište mi sms nebo mail, ať s vámi můžeme počítat.