Pošli to dál!

„Rozdělená bolest je poloviční bolest, rozdělená radost je dvojnásobná radost.“

Říkala moje babička a určitě jí dáte za pravdu. Hodně mi píšete, že jste si vlastně na současný stav celkem zvykli, že jste zjistili, že vám nechybí mnohé z toho, co jste považovali za nepostradatelné. Že je to mnohdy náročné, když jste pořád se stejnými lidmi, ale dá se to zvládnout. Že je toho občas do školy hodně, ale že to vlastně není tak špatné, protože aspoň den naplníte něčím smysluplným. Ale že se nedají nahradit přátelé, se kterými se nemůžete vídat. A i když dnešní možnosti komunikace nám hodně pomáhají, není to úplně ono.

Když jsem byl kluk, tak mnohé domácnosti neměly ani telefon (samozřejmě myslím pevnou linku) a jediným prostředkem, jak se spojit s kamarády nebo i příbuznými, co bydleli daleko, bylo napsat jim pohled nebo dopis (nebo korespondenční lístek, víte, co to je?). Při jeho psaní jsem si vždycky představoval, jak ho kamarád čte, těšil se, kdy už mi odpoví, netrpělivě otevíral každý den schránku. Tak jsem byl vlastně v duchu s ním dost často. A myslím, že to fungovalo.

Proč to vlastně píšu? Jsou před vámi volné dny bez práce do školy, budete s nejbližšími, často někde v probouzející se přírodě a to je skvělý dar.
Zkuste se ale během těch dní to hezké poslat dál. Rozdělit se a tak to znásobit. Vzpomenout na nějakého kamaráda, kamarádku, tetu nebo strejdu, nebo někoho úplně jiného, na koho jste v těchto týdnech trochu pozapomněli, a napsat mu pozdrav. Klasický pohled nebo dopis je sice krásná věc, ale v těchto dnech by to asi bylo komplikované, ale sms nebo e-mail je může uspokojivě nahradit a nemusíte aspoň tak dlouho čekat na odpověď.

A půjdu ještě dál: zkuste napsat i někomu, kterého jste třeba vždycky „nemuseli“, nebo se s ním ve škole moc nebavíte, nebo je i na okraji kolektivu. Někomu, na koho třeba tolik lidí nemyslí, ale o to větší radost mu to udělá. Mnohdy třeba stačí jen se zeptat, jak se má, co dělá a popřát mu hezké Velikonoce. Je to, jak se říká „hodně muziky za málo peněz“ a uvidíte, že největší radost z toho budete mít vy.

Přeji vám krásný den, dodělejte a pošlete všechny úkoly z toho týdne, abyste si tyhle zvláštní velikonoční prázdniny, které zítra začínají, mohli opravdu užít.

František

 

p.s. dneska od 10:00 máme s učiteli on line poradu, tak vám asi zase přistane v mailu a na webu nějaký souhrn toho důležitého. A kdybyste měli nějaký podnět nebo dotaz, tak co nejrychleji napište vaší třídní nebo třídnímu.