Pořád tu ještě jsme! | zapojte se také

Vážení přátelé,

navzdory naší dosavadní snaze se zatím nepodařilo prosadit požadavek povolení alespoň venkovních aktivit pro školy a oddíly. Protože v této době vláda chystá (alespoň doufáme) plán otevření škol, chceme se na něj v nejbližších dnech zaměřit.

Studentská iniciativa "Dostaňte nás ven!" se rozhodla problém více zpropagovat a zapojit i další školy a přátele. Vše směřujeme k happeningu 11.3. na Palackého náměstí.

Zapojit se můžete i vy - děti, mládež i dospělí. Více v těchto dopisu, kterým oslovujeme školy a kamarády. 

Za iniciativu DNV

Josef, Jakub, Matyáš, Tomáš, František, František, Jaroslav a další...

 

PODROBNĚJŠÍ INFORMACE

 Vážené kolegyně, vážení kolegové,

věříme, že také se znepokojením sledujete současnou situaci a její dopad na mladou generaci. I my cítíme, že zatímco v jiných zemích je školství, vzdělání a duševní zdraví dětí a mládeže prioritou, u nás se dostává až na třetí a, občas se bojíme, že i slepou kolej. Vládní kroky dlouhodobě dokazují, jak malou prioritou pro ni děti a mládež jsou.

Asi se shodneme na tom, že po roce už nejde ani tak o trpící úroveň vzdělání a odborné přípravy, jako spíše o vážné narušení pracovních a sociálních návyků, celkovou demotivaci i deziluzi, kterou do mladých současný přístup vlády zasel. Zároveň jde ale i o ohrožení nastupující generace různými druhy závislostí a psychickými problémy. V naší moderní historii jsou bezprecedentní a velmi bolestivé nejen sociální izolace, do které jsou děti, jejich učitelé, vychovatelé a vedoucí nuceni, ale i morální dilemata, které řeší ti, kteří chtějí zůstat „svým“ dětem nablízko.

Zároveň máme pocit, že vláda, navzdory apelům rodičů, studentů, učitelů, ale i odborných skupin a veřejných autorit, problém řeší pomalu a nepružně.

Již během podzimu a důrazně i letos v únoru jsme prostřednictvím petice Nesmíme obětovat děti! a akce Dostaňte nás ven! vystoupili se základním požadavkem, aby vláda umožnila třídním učitelům/vedoucím se se svou třídou/oddílem setkávat alespoň jednou týdně na hodinu venku za dodržení nezbytných protiepidemických opatření.

Nejen na podporu tohoto požadavku, ale i na připomenutí toho, že problém dětí a mládeže je vážný a často opomíjený, chystáme na první výročí uzavření škol v ČR happening s názvem Pořád tu ještě jsme!.

Ve čtvrtek 11. března 2021 chceme Palackého náměstí v Praze (před ministerstvem zdravotnictví) vyplnit co největším množstvím dětských tváří.

A protože to vzhledem k opatřením nejde fyzicky, rádi bychom, aby děti za sebe poslaly svoji kresbu a vzkaz pro naše politiky. Součástí akce by bylo i vydání tiskové zprávy, příp. tisková konference přímo na místě.

Budeme rádi, když nás i sebe navzájem podpoříte a spolu s dětmi se do akce zapojíte. Jak na to?

Děti, ale i učitelé ať nakreslí/namalují svůj stylizovaný autoportrét s krátkým vzkazem. Ten mohou naskenovaný poslat na e-mail dostantenasven@gmail.com nebo vložit přímo do této fotogalerie. My pak obrázky, které nám dorazí, vytiskneme a odneseme na místo. Pokud je ale někdo z Prahy, může svůj autoportrét 11. března sám položit přímo na Palackého náměstí v Praze. Pokud máte chuť se zapojit a povzbudit k tomu i vaše žáky, budeme rádi za zprávu.

Předem děkujeme za Váš zájem a případné zapojení!


Za studenty a pedagogy Gymnázia Přírodní škola

Mgr. František Tichý, PhDr. Jaroslav Najbertz, PhD., Josef Arnot, Elijáš Miffek, Matyáš Bureš, Tomáš Kudláček, Jakub Nekvasil,, František Prokop, Šimon Petrov