Pomoc ukrajinským dětem – cesta stále pokračuje…

Jíž páté úterý se sešly ukrajinské děti a jejich maminky na výtvarném kroužku v kostele na Náměstí Jiřího z Poděbrad vedeném paní učitelkou Majdou. Nejen s kreslením, ale i hrami, komunikací a dobrou náladou tam pomáhají naši studenti (a sejdou se většinou ze všech ročníků) i náš nový ksíán Vlad. Pokračujeme i v dalších týdnech, další info příp. na Majdin mail.

V neděli 24. dubna jsme na dobrovolný výlet pozvali i dva ukrajinské kluky Vitalije a Sašu. Navzdory tomu, že jsme všichni příšerně promokli, byla nakonec nálada výborná (zvláště potom, co jsme v počtu dvaceti, na kůži promoklých dětí, využili pohostinství naší absolventky – betánky Lenky) a doufáme, že se všichni brzy zase sejdeme.

Ve středu 27. dubna jsme připravili odpolední program pro teenagery 14+, kteří jsou se svými mámami ubytovaní na koleji Větrník. Nakonec se jich sešlo skoro dvacet a po vzájemném seznámení si všichni ve smíšených – česko-ukrajinských skupinkách prošli stanoviště připravené omíky a ksíány, kde si prověřili svůj postřeh, logický úsudek, ale i znalosti zeměpisu chemie nebo historie. Díky všem, za týden pokračujeme dalším setkáním.

Ve čtvrtek 28. dubna proběhl program pro ukrajinské teenagery ze skupiny středoškoláků organizovaných Pamětí národa. Zúčastnila se celá omí a vybraní ksíáni I když jsme početně nad ukrajinskými dětmi „hráli přesilovku“, hra ve smíšených skupinkách se podařila a všichni si to moc užili, vzájemně se pocvičili v ukrajinštině a češtině a prošli si krásná místa na Kampě. Závěrečný zpět a nanuky byly už jen příjemnou tečkou. Doufáme, že se brzy i s touto skupinou zase setkáme.

Ve středu 4. května jsme se znovu sešli s kamarády z Větrníku. I když jich bylo o něco méně, než před týdnem, bylo to mnohem osobnější a klidnější. Benediktin bratr Martin nám nejprve ukázal břevnovský klášter a pak jsme si v zahradě podívali, hráli fri bee a kreslili. 

To naopak při setkání ksí s ukrajinskou skupinou z Paměti národa  ve čtvrtek 5.5. se nás sešlo mnohem víc, než minule. Společně jsme si prohlédli výstavu v DOXu a pak si zpívali a povídali ve zdejší vzducholodi Guliver. Ksíáni byli skvělí a moc se s novými kamarády z Ukrajiny sblížili. A těšíme se, že společně absolvujeme i anglickou hru na fva týdny na Petříne.

V sobotu 7. května jsme vyrazili na výlet do Prokopského údolí. I když z pozvaných ukrajinských dětí přišlo jen část, i tak to bylo skvělé a užili jsme so hry, zvířátka v zookoutku, zmrzlinu i sběr zkamenělin.

MOC DĚKUJEME VŠEM STUDENTŮM UČITELŮM A DALŠÍM PŘÁTELŮM ZA SKVĚLÉ NASAZENÍ. VYDRŽME, VŠECHNO TEPRVE ZAČÍNÁ!!!

A co dál? 

Ve středu 18.5. dopoledne bychom chtěli zapojit skupínu z Paměti národa do naší školní anglické hry. A odpoledne téhož dne plánujeme připravit pro děti a teenagery na Větrníku kurz první pomoci přímo v areálu kolejí. A samozřejmě zase nějaký výlet, společné sportování a další roztomilosti.

Děkujieme všem na podporu, případné nápady a postřehy na tichy@prirodniskola.cz