"Pojďte" na výstavu!

Ani se mi nechce věřit, že už je zase víkend. Mám ale radost z toho, že se po Velikonocích leccos rozběhlo – první společňák, další fůra on line hodin, příprava společné učitelské a studentské rady i plánování rozložení zbytku školního roku, vč. dobrovolných akcí, pokud je okolnosti dovolí a přípravy Expedice.

Dnes asi většina z vás vyrazí ven, kdybyste ale měli chuť, zveme vás na on line výstavu (a díky Petře S. za link a upozornění). Připravila jí Národní knihovna a týká se Akce K. Šlo o přepadení klášterů v roce 1950 komunistickou ozbrojenou mocí a odvezení řeholníků (a později i řeholnic) do internace, Národní knihovna se ale na ní dívá především ve vztahu ke klášterním knihovnám.

Jsou to příběhy, které jsou nám blíž, než by se mohlo zdát. Nejen proto, že např. kobyliští salesiáni byli jedni z těch, kteří odmítli oddíly SNB pustit dovnitř, ale všichni známe Teplou, františkány u našeho stromu (konkrétně šel tehdy do deportace O. Benedikt), Hostýn a další místa, která máme rádi a kterých se tento příběh týká.

Zároveň je ale dobré si občas uvědomit, jaké zlo a krutosti na sobě lidé byli (a bohužel stále jsou) schopni páchat. Proti tomu je neosobní virus jako z úplně jiného, téměř pohádkového světa. A tak jen doufám, že i ty současné události pomohou lidi probrat se a pochopit, co je důležité do té míry, aby se už události jako Akce K nemusely nikdy opakovat.

Výstavu najdete na https://www.nkp.cz/aktuality/novinky-titulni-strana/akcek?fbclid=IwAR3zZHwy1AM2DenY0tYYlK-4nCCWKE23aGSAy-hLmJKlimysEi5Ds-8VqDo

Přeji vám hezký den a podívejte se na zápis z porady, co je na webu.

František