Omíkron, fyzika, pátek 17.dubna 2020

Nazdar kamarádi,

 

dneska začneme nové téma – objem a hustota, je to velmi důležitá věc, kterou budete potřebovat i v dalším studiu, tak tomu prosím věnujte pozornost, i když třeba tuto podmínku už nepotřebujete J

PŘEČTĚTE SI NÁSLEDUJCÍCÍ TEXT A UDĚLEJTE SI VÝPISKY VLASTNÍ RUKOU DO SEŠITU. TAK TAKÉ ZAPIŠTE A VYŘEŠTE PŘÍKLADY, CO TAM DÁVÁM.

Tak tedy dnes objem. To už znáte z matematiky. Nejdřív si připomeneme, jak se převádění objemové jednotky. Počet nul, které přidáváme nebo ubíráme při převodech musíme ZTROJNÁSOBIT. Takže, jestliže jeden metr má sto centimetrů, tj. při převodu z metru na centimetry přidáváme dvě nuly, tak při převodu z metrů krychlových na centimetry krychlové přidáváme 3x2, tj. šest nul. A třeba z metru krychlových na milimetry krychlové to bude nul 3x3, tj. devět navíc. Jasný?
Zkuste tedy nyní vyřešit tyto převody.

12 m3 =                                cm3
7 m3  =                                  mm3
3 cm3 =                                 mm3
14 dm3 =                              cm3

Tak a teď něco zajímavého a hlavně praktického, ale kdybyste to dneska nestíhali, můžete to dodělat a poslat do sobotního večera.                                                         

Nejdříve si doma najděte 7 různě velkých nádob. Určitě hrnek, ze kterého pijete, největší hrnec, co v kuchyni najdete a pak už záleží na vás. Výzva by byla třeba vana, příp. kdo má na zahradě bazén nebo barel na dešťovku apod. Důležité je, aby NEBYLO jasné, jaký mají přesně objem (např. klasickou PET-ku ne).

Tak a teď si narýsujte V RUCE tabulku (jen Adam N. může v pc). Do prvního sloupečku budete psát typ nádoby (nějak si ji pojmenujte, příp. popište). Do druhého sloupečku ke každé nádobě ODHADNĚTE JAKÝ MÁ OBJEM. Doporučuji to udělat v litrech, přesnost nechám na vás.

Tak a když to budete mít, čeká vás nejtěžší úkol a určitě už tušíte, o co půjde J. Najděte doma nějakou nádobu, která má měřítko objemu. Přinejhorším rychlovarnou konvici nebo nějakou odměrku na mouku apod. Poraďte se s maminkou, určitě vám ráda pomůže.

A pak zkuste co nejpřesněji změřte pomocí této zkalibrované nádoby objemy těch nádob, které jste předtím odhadovali. Jenom hodně velké objemy (bazén, vana) samozřejmě nenaplňujte celé, ale zkuste vymyslet metodu, jak to co nejpřesněji odhadnout.
Tyto údaje pak zapište do třetího sloupečku vaší tabulky. No a do čtvrtého napište, jak se to lišilo od vašeho odhadu.

Pošlete mi MAILEM vyfocené výpisky, vyřešené úlohy, tabulku s doplněnými údaji a vaši fotku, jak to celé měříte. Je toho možná trochu víc, ale snad to bude i trochu zábava.

Těším se na vaše zprávy a fotky a držím palce, ať vám to jde od ruky. A kdyby bylo něco nejasného, tak mi brnkněte.

 

František