Ohlédněte se s Lenkou

Krásné sobotní ráno všem,

dnešní povzbuzení, nebo spíše osvěžující duševní aktivitu pro vás připravila naše psycholožka Lenka. A je to zároveň námět pro zamyšlení a sdílení v celé rodině, pokud k tomu najdete čas a chuť.

 

Pravidelný pohled zpátky

Hodně se díky současné situaci změnilo, jak v poslední době komunikujeme se svojí rodinou, spolužáky, učiteli, kamarády, kolegy v práci... Proto může být k užitku se zamyslet nad tím, jak se naše vzájemná komunikace proměňuje a co by šlo dělat líp. K tomu nám může pomoct pravidelné ohlédnutí zpět – možná budete tuhle metodu znát z psychologie nebo jiných nauk (debreathing, retrospektiva).

Někdo je zvyklý hodnotit večer svůj uplynulý den – co se podařilo, co by naopak chtěl udělat příště lépe, jaký pěkný zážitek by si chtěl určitě zapamatovat...

Můžeme se jednou týdně ohlédnout zpátky i společně – v rodině, v páru, s dobrým kamarádem, se školní třídou/nebo v práci s naším týmem – a odpovědět na dva základní okruhy otázek:

  • „Kdy ti/nám bylo za ten uplynulý týden nejlíp/ co nám fungovalo? A co/kdo ti v tom pomohl/o?“, „Co ti udělalo radost?“ „Co se nám osvědčilo a v čem chceme pokračovat?“
  • „Co chceme naopak změnit? Co můžeme udělat pro to, aby se to příští týden zlepšilo?“

Důležité je vždycky začít tou jedničkou, tedy tím, co se nám povedlo J A nezapomenout na to, že hodně záleží na našem rozpoložení, v jakém se do téhle aktivity pustíme – udělat si zkrátka co největší pohodu a v klidu si navzájem naslouchat.

Budeme rádi, když to vyzkoušíte a dáte nám třeba vědět, jak se vám to povedlo.  

 

Lenka a František