Náměty a parametry astronomického pozorování na podmínku

 

Ahoj, tady to je - pro ksí, ale případně i další zájemce - bude tam jiné číslo podmínky:

Pokud byste chtěli samostatnou podmínku B7 , tak je třeba pozorovat více dní po sobě (minimálně dva).  

Podmínkou uznání této podmínky je to, že nebudete pozorovat jen pouhým okem, ale seženete si minimálně divadelní kukátko nebo i lepší dalekohled.

První varianta je Měsíc. Ten je teď dobře vidět. Vždy v konkrétním čase (který napište do protokolu) ho pozorujte pouhým okem a ideálně i dalekohledem (stačí divadelní kukátko nebo myslivecký dalekohled). Nakreslete významné útvary a podle mapy Měsíce zkuste alespoň pět z nich pojmenovat (moře, krátery ad). Dále určete azimut (ve stupních) a taktéž výšku nad obzorem (taktéž ve stupních).
Další dny (klidně i obden) už opět ve stejném čase  určete jeho polohu (opět výšku a azimut) a jen jednoduše nakreslete, jak se změnil jeho tvar ad.

Další možností je planeta Mars a další planety a mimohvězdné objekty. Mars najdete poblíž Pegasova čtverce (viz. http://www.hvr.cz/wp-content/uploads/2020/06/skymap202010.png ), příp. si stáhněte Stellarium a tam ho uvidíte taky dobře. Opět napište čas a místo pozorování, určete polohu. Podívejte se na něj dalekohledem a nakreslete (ideálně tužkou nebo pastelkami, co vidíte). Dále jeho pozorování doplňte pozorováním M31, tj. Velké galaxie v Andromedě (je také na obrázku) a má podobu mlhavého obláčku. Nakreslete, co vidíte, opět určete polohu a zkuste si o objektu i něco zjistit.
Na večerní obloze je také vidět Jupiter a Saturn, ale více na jihu a jihozápadě, tak je zkuste najít, podívat se na ně dalekohledem.

Samozřejmě si zopakujte i souhvězdí, které už umíte a do protokolu (v obou variantách napište, jaké jste viděli a poznali).

Stejné pozorování uskutečněte ještě po pár dnech a zkuste porovnat, jak se změnila poloha a jasnost objektů.

Nezapomeňte na kvalitní záznamy v protokolu (vč. nákresů). Kdo to zvládne podle zadání (i minimálně ve dvou dnech), dostane podmínku B7 a zároveň to bude mít jako součást povinné podmínky B5. Pokud to uděláte hodně dobře, bude se to počítat do celkového hodnocení fyziky jako významný bonus.

Pokud uděláte jen jedno z těchto sledování v jednom dni, budete to mít jako součást podmínky B5, pak už bude stačit udělat poznávačku souhvězdí na nějakém výjezdu.

Kdybyste chtěli cokoliv zkonzultovat nebo poradit sms-kujte nebo i volejte (pokud budu na příjmu).

Přeji čistou oblohu a hodně štěstí a hvězdných zážitků.

František

P.S.: https://stellarium.org/cs/