Náměty na astronomické pozorování během prázdnin i jindy

Na stránce astro.cz najdete aktuální mapu oblohy. Z této stránky je možné si stáhnout i volně šiřitelný program na zobrazení hvězdné oblohy Stelarium.

Z planet je dobře vidět Mars a to večer jižně od pegasova čtverce ráno je naopka vidět Venuše coby Jitřenka na východě.

Pokud bude jasno a budete mít čas, doporučuji následující postup.

  • Prohlédnout si mapičku aktuální situace na obloze (viz. odkaz nahoře), ideálně i vytisknout.
  • Zorientovat se na obloze, najít Velký vůz a Polárku (nad severem) a dále významné skupiny hvězd: večer na JZ pegasův čtverec (ukazoval jsem vám ho v Jizerkách) a Andromedu, nad východem Býk a Orion (typický třemi stejně jasnými hvězdami "pasu"). Během noci pak bude zimní skupina (Orion, Býk, Blíženci, Velký a Malý pes) stoupat a kulminovat nad jihem.
  • Zkusit (i pomocí té mapičky) najít zajímavé objekty a podívat se na ně dalokohledem (stačí úplně obyčejný na pozorování přírody nebo divadelní kukátko, které máte doma). Zvláště M 42 - Velkou mlhovinu v Orionu (pod orionovým pasem mlhavý obláček), M 31 - Velkou galaxii v Andromedě (nejvzdálenější objekt pozorovatelný pouhým okem), M 45 - Plejády neboli Kuřátka (na Býku) - otevřená hvězdokupa (kolik hvězd vidíte pouhým okem a kolik dalekohledem?), chí a h v Perzeovi (otevřená dvojitá hvězdokupa téměř v nadhlavníku).
  • U pozorovaných objektů určete přibližnou polohu. Sekundáni stačí, nad jakou světovou stranou jste je pozorovali. Ostatní třídy určete u objeků výšku ve stupních nad obzorem (stačí s přesností na 10 stupňů) a azimut, tj. přibližný úhel mezi severem a průvodičem objektu.
  • Pokud budete chtít podmínku (nýáni část podmínky), udělejte záznam, kde napíšete: kdy a v kolik hodin jste pozorovali, kde pozorování probíhalo, co jste viděli, příp. nakrestele u mlhovin a hvězdokup, jak to vypadalo.
  • pokud nýáni budou chtít podmínku dlouhodobé pozorování, je třeba objekt sledovat alespoň třikrát v různých dnech a popsat, jak se na obloze měnil. Ideálně se nabízí sledovat Měsíc a zaznamenat (zakreslit) jak se měnila poloha mezi výrazmnými hvězdami po jednotlivých dnech a především, jak se mění pozorovatelná část měsíce. Ideálně se zaměřte na výrazné krátery nebo moře v blízkosti hranice stínu.
  • NÁPAD: pozorování meteorů: Začátkem ledna by měl mít maximul meteorický roj Kvadrantid. Více najdete na https://www.astro.cz/na-obloze/meteory-a-meteoricke-roje/kazdorocni-roje.html . Pokud byste ho pozorovali, zkuste vysledovat odkud meteory ("padající hvězdy") vylétají, zaznamenejte jak dlouho jste pozorovali a kolik meteorů jste zaregistrovali.

Přeji vám krásné kosmické zážitky.

František