Astronomické pozorování během Jarních prázdnin

Na stránce http://udalosti.astronomy.cz/wp-content/mapka-201802.pdf najdete aktuální mapu oblohy. Z této stránky je možné si stáhnout i volně šiřitelný program na zobrazení hvězdné oblohy Stelarium.

Planety jsou viditelné hlavně ráno, koncem týdne bude krátce po západu slunce pozorovatelná Venuše coby Večernice.

Pokud bude jasno a budete mít čas, doporučuji následující postup.

  • Prohlédnout si mapičku aktuální situace na obloze (viz. odkaz nahoře), ideálně i vytisknout.
  • Zorientovat se na obloze, najít Velký vůz a Polárku (nad severem) a dále významné skupiny hvězd: večer na JZ pegasův čtverec (ukazoval jsem vám ho v Jizerkách) a Andromedu, nad východem Býk a Orion (typický třemi stejně jasnými hvězdami "pasu"). Během noci pak bude zimní skupina (Orion, Býk, Blíženci, Velký a Malý pes) stoupat a kulminovat nad jihem.
  • Zkusit (i pomocí té mapičky) najít zajímavé objekty a podívat se na ně dalokohledem (stačí úplně obyčejný na pozorování přírody, který máte doma). Zvláště M 42 - Velkou mlhovinu v Orionu (pod orionovým pasem mlhavý obláček), M 31 - Velkou galaxii v Andromedě (nejvzdálenější objekt pozorovatelný pouhým okem), M 45 - Plejády neboli Kuřátka (na Býku) - otevřená hvězdokupa (kolik hvězd vidíte pouhým okem a kolik dalekohledem?), chí a h v Perzeovi (otevřená dvojitá hvězdokupa téměř v nadhlavníku).
  • U pozorovaných objektů určete přibližnou polohu. Primáni stačí, nad jakou světovou stranou jste je pozorovali. Ostatní třídy určete u objeků výšku ve stupních nad obzorem (stačí s přesností na 10 stupňů) a azimut, tj. přibližný úhel mezi severem a průvodičem objektu.
  • Pokud budete chtít podmínku (míáni část podmínky), udělejte záznam, kde napíšete: kdy a v kolik hodin jste pozorovali, kde pozorování probíhalo, co jste viděli, příp. nakrestele u mlhovin a hvězdokup, jak to vypadalo.

Přeji vám krásné kosmické zážitky.

František