Jistota neexistuje...

Víte, jak nejlépe pobavíte Boha? Tím, že ho seznámíte se svými plány...

 

Už dlouho nebyl tenhle starý vtip tak aktuální. Dnes měla MÍ odjíždět s Němci na Energetiku, zítra zbytek školy na výjezd do Písku. A kolik dalších „jistých“ plánů měl na tyto dny každý z nás? A přitom i z běžné zkušenosti víme, že jistota neexistuje ani v „normálním stavu“, stačí střevní viróza nebo vymknutý kotník a všechno je jinak. Ale přesto většinu života žijeme v iluzi, že všechno je pevné, jisté, stačí věci dobře naplánovat, kontrolovat. A když se to, na co jsme zvyklí, nebo co chceme, začíná rozpadat, bouříme se, ptáme, „proč já?“, cítíme se ukřivděni nebo i zrazeni.

 Je správné snažit se mít život ve svých rukou. Ale bez toho, abychom si mysleli, že jsme pány svého života, natož světa okolo nás. Pokora nás otevírá novým možnostem. Nedávno měl ve škole Jirka přednášku o zamrzlé evoluci – každý systém se v běžných podmínkách po nějaké době přestává vyvíjet, stagnuje. Ale v podmínkách izolace nebo krize se naopak může vyvinout nečekaně rychle a progresivně. Pro rozvoj našeho já, našich nových možností a otevřenosti může být právě nejistota  a její přijetí prostředkem k růstu a nelezení jistoty tam, kde jsme ji dřív nedokázali vnímat.

V lásce a přátelství. Dobrém slově či skutku. Pravdě a modlitbě. Kráse, která, jak píše Dostojevský, zachrání svět. A možná pak poznáme, že tyto jsou skutečnější, že všechny „hmatatelné“ věci, kterými jsme si mnohdy kolem sebe postavili clonu, skrze kterou přestáváme vidět to, o co v životě jde.

Dnes začíná další týden, mnozí mi píšete, že se vám stýská po kamarádech i škole, že to tam bylo mnohem lepší s jednodušší, než pracovat takhle na dálku sami doma (kde je lepší hlavně to, že nemusíte tak brzy vstávat J ). Také se nám po vás stýská a o to větší radost máme, když si napíšeme nebo i zavoláme. Ný už měla video-třídnickou hodinu, díky Járo a všichni! Pro ostatní to ladíme. Rádi bychom také, aby v určitý čas byli pro vás učitelé k dispozici na telefonu, ale určitě to můžete zkoušet kdykoli vám něco nebude jasné, nebo si budete chtít jen pokecat nebo potěšit. Tak se těším!

Přeji vám všem, ať dnešní den nejen zvládnete, ale ať z něj i ze sebe v něm máte večer dobrý pocit. Moc pozdravů všem, přátelé milí.

František

 

ps: Srdečně pozdravuje paní psycholožka Lenka a vzkazuje, že kdokoli by něco potřeboval, může jí napsat e-mail nebo i zavolat. Kontakty rád poskytnu na sms nebo mailu.