Jak ustát tyto dny...

V návaznosti na dnešní povídání na společňáku a tomu, co v těchto dnech všichni prožíváme, shrnujeme s Anežkou pár rad z vlastní zkušenosti, které by někomu z vás mohly třeba pomoct:

  • Nesledujte zprávy příliš často. Nezapomeňte, že úkolem zpravodajství je nejen informovat, ale často i šokovat. Rozlišujte, co jsou fakta a co dohady komentátorů. Stačí souhrn několikrát za den. Pro psychiku je šetrnější rozhlas.
  • Myslete pozitivně. To neznamená zavírat oči, ale zbytečně v duchu nerozvíjejte černé scénáře, nepřemýšlejte o věcech pořád dokola. Sledujte, když se ve vás začínají rozvíjet destruktivní emoce – hlavně strach, úzkost a vztek, nenechte je získat nad vámi kontrolu a zkuste je odstřihnout nebo jít něco dělat.
  • Zatěžujte tělo i mysl. Běžte si zaběhat nebo projet na kole, osprchujte se studenou vodou. Vyluštěte křížovku, napište domácí úkol. A dělejte to všechno vědomě. Když prožíváme svůj život v TEDY a TEĎ nezbyde moc místa na úzkosti a obavy.
  • Povídejte si o věcech s lidmi kolem sebe, zvláště těmi, od kterých klid můžete načerpat. My učitelé, ale i rodiče a kamarádi jsme vám stále k dispozici. Nebojte se říct, že máte strach, je to normální a společně se s tím můžeme popasovat mnohem lépe.
  • Dělejte kolem sebe co nejvíce dobra. Když nemůžete pomáhat na místě nebo věci měnit, změňte sebe. Pomáhejte každému, kdo to potřebuje (nejvíc svým blízkým), přejte dobré, usmívejte se, zavolejte někomu, s kým jste dlouho nemluvili, zapojte se do nějaké podpůrné akce (sbírka, koncert apod.). Nikdy nevíte, kam řetěz vašeho dobra doputuje a jakou nabere sílu. Najděte radost ve věcech, které vám ještě nedávno připadaly samozřejmé a v duchu za ně děkujte. Pokud se v tuto chvíli nemůžete zapojit do jakékoliv formy pomoci, nemějte z toho špatný pocit.
  • Buďte si vědomi toho, že lidé v minulosti už zažili mnohem horší věci a zvládli to. A všechno bude jednou minulostí.
  • Mysleme na ty, kdo bojují a na ty, kdo jim pomáhají a přejme jim sílu a odvahu. Mějme soucit se všemi, bez ohledu na to, jací jsou a na jaké straně stojí. Dobrá myšlenka má velkou moc.