Fyzika, pátek 13.3. – spotřeba elektrické energie doma

Ahoj kamarádi, minule jsme probírali práci, výkon a spotřebu elektrické energie, tak si dnes zkusíte něco praktického. 

Doma si vyberte pět elektrických spotřebičů (doporučuji pračku, ledničku, počítač, elektrickou troubu, rychlovarnou konvici, mikrovlnnou troubu apod.). Na informačních energetických štítcích (obvykle zezadu zařízení) si zjistěte výkon zařízení. Na základě toho spočtěte:
a) jakou práci vyková elektrický zdroj, jestliže toto zařízení pracuje 1 hodinu?
b) odhadněte, jak dlouho dobu zařízení pracuje v rozmezí 1 měsíce a spočítejte, jaká bude spotřeba za toto období (tj., nebude pracovat měsíc, ale tipnete si např. kolikrát a jak dlouho perete za jeden měsíc a z toho spočítáte, po jakou dobu bylo zařízení během jednoho měsíce zapnuté a tedy kolik spotřebovalo energie).
c) na internetu si zjistěte cenu kWh (kilowatthodiny) v oblasti, kde bydlíte a spočítejte, kolik za období jednoho měsíce tedy za toto zařízení zaplatíte.

Vše shrňte do přehledné tabulky a tu pošlete. K tomu doplňte selfie u některého z těchto zařízení. 

Malá vychytávka: čas počítejte rovnou v hodinách a tím, jestliže vynásobíte výkon časem (tj. Pxt) vám vyjde spotřeba rovnou v kWh.

d) zjistěte si, kde máte doma pojistky a prohlédněte si podrobně pojistkovou skříň a ujasněte si, jaký jistič který okruh ovládá.

BONUS: Na základě známého vztahu mezi napětím (které je v síti 230V, výkonem (který jste si zjistili), proudem a odporem, určete odpor každého ze zkoumaných zařízení.

Tabulku, fotky i svoje pozdravy mi pošlete mailem na tichy@prirodniskola.cz ještě do pátku večera. Díky, ať vám to jde.