Fyzika, omí, pátek 20.3.

Moji milí primáni,

tak už je tady zase fyzika, doufám, že jste se těšili. Minule jste měřili po bytě, tak na to dneska navážeme. Vašim úkolem bude udělat plakát, minimálně A3, ale lépe A2, ať se na tom hezky vyřádíte.

Na jednu stranu udělejte stupnici Celsiovu a na druhou Kelvinovu (bonus, kdo chce, může uprostřed i Farnheitovu) tak, aby si odpovídaly (tj. ve stejné výšce, kde bude 0oC bude na druhé straně 273K, tam kde bude 100oC bude na druhé straně 373K – jste chytří, určitě to pochopíte, příp. zavolejte).

Pak si zjistěte (nebo odhadněte) teploty následujících „věcí“ a ty tam jednoduše nakreslete do schématu tam, aby byly ve výšce odpovídající jejich teplotě.

Jsou to: absolutní nula, teplota kapalného dusíku, teplota suchého ledu, nejmenší teplota naměřená na povrchu Země, teplota ve vašem mrazáku, bod tání ledu, teplota lidského těla, teplota příjemně teplé polévky, bod varu vody, teplota horkého oleje při smažení, teplota rozžhaveného železa, teplota na povrchu Venuše, teplota ve středu Země, teplota na povrchu Slunce.

Pak to vyfoťte a pošlete mi to. Když to nestačíte dneska, stačí do soboty večera. A kdo to bude mít hezky a měl hezky i minulý úkol, bude to mít jako součást podmínky.

Díky, mějte se hezky, těším se na vaše obrázky.

 

František

PS: Když mi to pošlete mailem, budu rád.