Fyzika - ksí - čtvrtek 26.3.

Efektivní a maximální hodnota střídavého proudu a napětí

Ahoj kamarádi, vypadá to, že jste všichni zatím střídavý proud pochopili. Úkoly jste povětšinou odevzdali moc pěkné, díky. Správně jste napsali, že Ohmův zákon bude platit a že v zásuvce za jednu vteřinu nastane nulová hodnota 100x (tj. dvakrát za každou periodu)

Dnes si stručně řekneme něco o efektivní a maximální hodnotě střídavého proudu a napětí. Je to úplně jednoduchý, jak můžeme říct, jaké je napětí, jestliže se pořád střídá? Dokonce v některých chvílích je nulové.

Proto určujeme MAXIMÁLNÍ  napětí. A to je první úkol: Kde podle vás maximální napětí vidíme v grafu? Nakreslete to i s grafem střídavého napětí do sešitu. A s proudem to bude úplně stejné, ale to už kreslit nemusíte J.

Poznámka: Minule někteří „bojovali“ s tím, že napětí je někdy kladné a někdy záporné. Tím se moc netrapte, důležitá je jeho ABSOLUTNÍ HODNOTA, tj. vzdálenost od osy x.

Jak je tedy možné, že říkáme, že v zásuvce je 230V?

Protože je to tzv. „efektivní hodnota“, mohli bychom říci něco jako „průměrná“. Platí jednoduchý vztah, že Uefektivní=Umaxx 0,7 . A naopak tedy Umax= Uefektivní: 0,7.

Takže druhý úkol: Jaká je maximální hodnota střídavého napětí v zásuvce. jestliže jeho efektivní hodnota je 230V. A jaká bude v tomto obvodu efektivní a maximální hodnota proudu, jestliže je do obvodu zapojené zařízení o odporu 100Ω?

Transformátory

Teď se podíváme na úplně hodně moc důležitá zařízení, které se používá skoro všude.

Napište teď do sešitu, k čemu myslíte, že se používá transformátor (nevadí, když to bude špatně).

Máte? Fajn, tak a teď se podívejte na tohle video (alespoň 2x) a zkuste pochopit a svými slovy do sešitu napsat, k čemu tedy transformátor je a jak podle vás funguje.

https://www.youtube.com/watch?v=vh_aCAHThTQ  

VŠECHNO DŮLEŽITÉ A ODPOVĚDI NA VŠECHNY OTÁZKY (VYŘEŠENÉ PŘÍKLADY) ZASE NAPIŠTE DO SEŠITU, VYFOŤTE MI HO A POŠLETE MAILEM. DÍKY.

Tak to je pro dnešek všechno, zítra si odhalíme, jak je to správně a dokončíme podmínku. A kdo všechno dobře vypracovával, tak se nemusí bát, že by ji nesplnil.

A jak bude probíhat zkoušení? To se nechte překvapit a mějte se hezky J