Film o Tomanu Brodovi v Událostech ČT

Premiéra celovečerního dokumentárního filmu Přírodní školy a Matouše Bičáka 27. května v kině Aero

Toman Brod | Praha — Terezín — Birkenau — Märzbachtal — Praha


V úterý 27. května se v pražském kině Aero uskutečnila premiéra studentského celovečerního filmu Matouše Bičáka a Přírodní školy Toman Brod. Film, který vznikal více než tři na lokacích v Česku a Polsku a který zachycuje životní příběh židovského chlapce v době 2. světové války přilákal několik stovek návštěvníků. Na večerní projekci se tak sešlo od malých dětí a studentů až po více než deset přeživších šoa. Mnozí z nich se zde osobně od války sešli poprvé.

Na začátku přítomné pozdravil ministr kultury Daniel Herman, poté byl na pódium pozván dr. Toman Brod, aby se podělil o své zkušenosti z natáčení. O ty se pak mohli podělit i ostatní členové filmového štábu. Vlastní projekce, která trvala téměř dvě hodiny byla pro většinu návštěvníků nevšedním zážitkem. Filmový jazyk dokumentu je velmi střízlivý. Dnes pětadevadesátiletý pamětník Toman Brod se setkává se skupinkou studentů z Gymnázia Přírodní školy a společně s nimi prochází místa, která byla pro jeho válečnou pouť významná. A jak se odvíjí příběh cestou z Prahy do Terezína a dále Birkenau a koncetračního tábora Marzbachtal, nejen, že se prohlubuje síla svědectví, ale otevírají se často nečekané dimenze ztrácení a hledání lidskosti. Zároveň i ty nejtemnější chvíle příběhu nezůstávají bez naděje a východiska.

Hlavní aktér i autoři filmu byli na závěr odměněni několikaminutovým potleskem ve stoje. Více než hodinu pak trvaly přátelské diskuze a setkání ve foye kina. Projekt Terezínská štafeta, v rámci kterého film vznil připravuje jeho uvededení na DVD, jehož součástí by měly být i bonusy - další zajímavé části vzpomínek, které se do finálního sestřihu nevešly. Děkujeme všem, kdo nám při natáčení a finalizaci filmu pomáhali. Především Židovskému muzeu, Památníku Terezín, muzeu Gross Rosen....  

Více na www.matofilm.cz/tomanbrod.